Inovācijas laboratorija attīsta inovācijas un dizaina kapacitāti valsts pārvaldē, kā arī uzlabo publiskā sektora pakalpojumu kvalitāti un to atbilstību iedzīvotāju vajadzībām.

Inovācijas laboratorija ir īstenojusi

inovācijas sprintus
0
mācību programmas
0
valsts pārvaldes darbiniekiem.
0 +

Inovācijas laboratorijas vērtības

Inovācijas laboratorijas vērtības ir mūsu visu kopīgā atbildība un bez rūpēm par tām, laboratorija kalpos tikai un vienīgi dekoratīviem nolūkiem. 

  • Cieņa pret sevi un citiem

    Visas balsis tiek sadzirdētas un katram ir iespēja izteikties, taču mēs iestājamies pret dominanci un varas pozīcijām.

  • Atvērtība citādajam un neierastajam

    Izaugsme, pārmaiņas un evolūcija nav viegla, taču tā kļūst neiespējama noslēgtībā un alternatīvu iespēju noliegumā. 

  • Uzdrīkstēšanās un drosme

    Bailes paralizē un nogalina iniciatīvas to saknē, tāpēc mēs atbalstām un aizstāvam sevi izsmēlušo un destruktīvo pieeju radikālu izaicināšanu.

  • Demokrātisks dialogs un saruna

    Inovācijas var dzimt tikai un vienīgi ieklausoties daudzveidīgos viedokļos, tos cenšoties saprast un pieņemt katras unikālās pieredzes vērtību un bagātību.

Inovācijas laboratorijas principi

Inovācijas laboratorijas principi ir apsvērumu kopums, kas tiek ievēroti, lai praksē tiktu iedzīvinātas mūsu vērtības. To ignorēšana būtiski apdraudēs jebkura procesa kvalitatīvu un jēgpilnu virzību pretim ilgtspējīgām un pamatotām pārmaiņām.

  • Vienlīdzība

    Inovācijas laboratorijā nepastāv varas vertikāles un aiz durvīm tiek atstāta hierarhija un subordinācija.

  • Daudzveidība

    Inovācijas laboratorijā nav viens un pareizais risinājums, ja tāds būtu, šī vieta neeksistētu un nebūtu vajadzīga.

  • Saikņotība

    Inovācijas laboratorijā lietas tiek aplūkotas kopsakarībās un savstarpējo attiecību tvērumā, kas paredz domāt ārpus birokrātiskiem un formāliem rāmjiem.

  • Neparedzamība

    Inovācijas laboratorijā strādā fokusējoties uz procesu nevis gala rezultātu, lai iespējotu neapjausto un neiedomāto, tādējādi esot atvērtiem visdažādākajiem pavērsieniem.

  • Pielietojamība

    Inovācijas laboratorijā fokusējas un procesu, kura laikā transformēt vispārpieņemtās prakses, radot un pārbaudot visdažādākos risinājumus ar vienu virsmērķi: palīdzēt cilvēkiem.

Darba metodes

Inovācijas laboratorijas darbības pamatā ir dizains valsts pārvaldei piemērotākajā formā – tas ietver ne tikai dizaina domāšanu kā plašu metožu kopumu, bet arī stratēģisko, spekulatīvo un pakalpojumu dizainu kā specifiskas pieejas. Dizaina pieeja koncentrējas uz lietotāju vajadzībām un rada risinājumus, kas ir ne tikai inovatīvi, bet arī praktiski īstenojami. Laboratorija “nes dizainu pie problēmām, nevis otrādi,” gādājot, lai radītie risinājumi būtu cieši saistīti ar reālajām vajadzībām un kontekstu.

Dizaina domāšana, stratēģiskais dizains, spekulatīvais dizains un pakalpojumu dizains ir savstarpēji papildinošas pieejas, kas kopīgi veido plašu metodoloģisku ietvaru jaunu un praksē noderīgu risinājumu radīšanai. Dizaina domāšana balstās uz empātiju, lietotāja vajadzību izpēti, prototipēšanu un atkārtotu testēšanu, lai radītu risinājumus, kas precīzi atbilst reālām vajadzībām. Stratēģiskais dizains paplašina šo skatījumu, orientējoties uz ilgtermiņa vīziju, organizāciju procesiem un struktūrām, lai integrētu dizaina principus lēmumu pieņemšanas un attīstības procesos.

Savukārt spekulatīvais dizains izmanto teorētiskus scenārijus un konceptuālus prototipus, lai izaicinātu esošās normas un rosinātu kritisku diskusiju par iespējamiem nākotnes virzieniem – tehnoloģiskajiem, sociālajiem vai ētiskajiem. Tā uzdevums ir nevis piedāvāt tūlītēju, praktisku risinājumu, bet gan veicināt dziļāku izpratni par to, kā šodienas izvēles var ietekmēt nākotni.

Papildinoši pakalpojumu dizains koncentrējas uz lietotāja pieredzi un pakalpojuma sistēmisko uzbūvi, lai radītu efektīvus, ērti lietojamus un jēgpilnus papaklpojumus, kas apmierina lietotāju vajadzības un nodrošina organizācijai optimālu resursu izmantošanu.

Apvienojot šīs pieejas, dizains kļūst par spēcīgu rīku, kas valsts pārvaldē, uzņēmumos un citās organizācijās palīdz veidot inovatīvus, ilgtspējīgus un sociāli atbildīgus risinājumus, kas vienlaikus balstās gan reālajā lietotāju pieredzē, gan drosmīgās nākotnes vīzijās.

Laboratorijas vēsture

  • 2018

    Valsts kanceleja uzsāk īstenot iniciatīvu #GovLabLatvia ar mērķi paaugstināt valsts pārvaldes inovācijas kultūru un veicināt Valsts pārvaldes reformu plānā izvirzīto mērķu sasniegšanu. Iniciatīvas mērķis ir kalpot par platformu risinājumu radīšanai “vecajām problēmām” jaunā veidā, radot prototipus dažādu izaicinājumu pārvarēšanai.

  • 2019

    #GovLabLatvia ietvaros sākotnēji izveidotās trīs starpdisciplinārās laboratorijas (administratīvā sloga mazināšanai, stratēģiskai valsts pārvaldes cilvēkresursu vadībai un valsts pārvaldes reputācijas un tēla stiprināšanai) tiek transformētas par vienotu Valsts kancelejas Inovācijas laboratoriju.

  • 2023

    Inovācijas laboratorijas komanda tiek paplašināta un tai speciāli izveidotās telpās sāk realizēt valsts pārvaldei paredzētus inovācijas sprintus un mācības par dizaina domāšanu.

  • 2025

    Inovācijas laboratorijas komandā darbojas pieci profesionāļi, kuri savu pieredzi guvuši privātajā un akadēmiskajā sektorā. Organizētie inovācijas sprinti ir rezultējušies veiksmīgās un lietotājiem draudzīgās iniciatīvās, savukārt mācību programmas līdz šim apmeklējuši vairāk nekā 1200 dalībnieku, pārstāvot 40% no valsts tiešās pārvaldes iestādēm, kā arī pašvaldības un plānošanas reģionus.