Bites un zieda simbiotiskā deja atgādina par attiecību lomu ekosistēmu noturībā – kā dabā, tā darbā savstarpējās mijiedarbības principi uztur vairāk vai mazāk funkcionālu sistēmu. Cilvēku attiecību tīkla saikņu veidošana, stiprināšana un citas mērķtiecīgas iejaukšanās izpausmes var iekustināt sistemātisku pārmaiņu procesu. Rodas iespēja audzēt kolektīvo inteliģenci un plūkt apvienotās rīcībspējas augļus.
Tomēr adaptīvs organisms – sadarbības tīkls – nevar pastāvēt un mainīties bez efektīvas komunikācijas starp tā vienībām. Veiksmīga sarunu vešana ļauj savienot dažādas grupas un stiprināt kopienu. “Relationships Project” izceļ piecas nostādnes, kas veicina atvērtību sadarbībai.
- Dažādība ir spēks – neizliecies, ka grupu vidū atšķirību nav, bet iepazīsti, cieni un novērtē tās.
- Domstarpības ir potenciāls – nesaskaņas liecina, ka abām pusēm rūp attiecīgais jautājums. Vaicā: kāda mērķa sasniegšana mierinātu visu iesaistīto raizes?
- Nedomā kā ienaidnieks – aizspriedumos balstītu pārmetumu un prasību vietā izsaki vēlmi iepazīt otra redzējumu un uzlabot attiecību kvalitāti.
- Meklē kopīgu mērķi – apspriežot dažādu cilvēku vajadzības, vienojieties veltīt resursus iniciatīvām, kuru īstenošana iesaistītajām pusēm piedāvā līdzvērtīgus ieguvumus.
- Esi pacietīgs – ieguldot attiecību infrastruktūrā, radām piemērotus apstākļus ilgtermiņa izaugsmei.
Ja vēlies iesaistīties prakses kopienā, kuras dalībnieki – publiskā sektora inovācijas entuziasti – kopīgi vairo savu inovācijas kompetenci, pievienojies Inovācijas ekspertu tīklam, rakstot ziņu uz inovacija@mk.gov.lv.