Valsts pārvaldes inovācijas entuziastu pamanītās problēmas mēdz būt simptomi īpaši sarežgītai un kompleksai jeb “wicked” problēmai. Pārmaiņu dizaina (transition design) eksperti uzskata: vērienīgas pārmaiņas kādas organizācijas vai pat sabiedrības attīstības trajektorijā varam panākt, risinot šīs daudzslāņainās, starpdisciplinārās, sistemātiski savienotās problēmas.
Terija Irvina (Terry Irwin) iesaka īpaši sarežģīto problēmu pētīt un risināt no tagadnes, pagātnes un nākotnes pozīcijas.
- Vispirms jautājumā iesaistītās puses kartē problēmu, lai izzinātu tagadējo situāciju.
- Jāanalizē arī iesaistīto pušu attiecības, lai pamanītu konfliktus – barjeras problēmas risināšanai –, kā arī grupām kopīgās iezīmes, kas veicina sadarbību.
- Tad jāatgriežas pagātnē, lai kartētu problēmas vēsturisko attīstību un saprastu, kādi notikumi ietekmējuši problēmas tagadējo izpausmi.
- Pēc tam varam pievērsties nākotnes vīzijas veidošanai. Iesaistītām pusēm rodas iespēja definēt kopīgus mērķus.
- Tālāk Irvina aicina apzināt pieturpunktus ceļā uz nākotnes vīziju, visbeidzot pievēršoties soļiem, kurus spert tuvākajā nākotnē.
Procesa gaitā varam identificēt sistemātiskos risinājumus – mērķtiecīgas iejaukšanās iespējas, kas, cita citu papildinot, iekustina pārmaiņas līdzšinējā lietu kārtībā.
Valsts pārvaldes un pašvaldību inovācijas entuziasti aktīvi sadarbojas ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas Publiskā sektora inovācijas observatoriju (OECD OPSI), lai iekustinātu pārmaiņas Latvijas inovācijas ekosistēmā. OECD OPSI sagatavotais ziņojums par Latvijas publiskā sektora inovācijas kapacitāti un potenciālu pieejams šeit.